Przejdź do treści
Strona główna » Jak przygotować okna na zimę?

Jak przygotować okna na zimę?

Jak przygotować okna na zimę? Podpowiadamy Państwu jak to zrobić, dodatkowo zalecamy Serwis okien.


Listopad to ostatni moment, w którym warto zwrócić uwagę na kondycje naszych okien oraz na zabezpieczenie się przed zimowymi mrozami. Dlaczego jest to ważne? Nieszczelność okien może znacznie podnieść koszty rachunków za ogrzewanie, a tego przecież chcemy uniknąć. Aby temu zapobiec warto zapoznać się z poniższą instrukcją.

plisy okienne producent kadmok

Krok pierwszy: mycie okien
Przygotowanie okien do zimy warto zacząć od ich umycia.
Myjmy je w pochmurny ale niezbyt zimny dzień. Dzięki temu na szybach nie pozostaną brzydkie smugi, które tworzą się jeśli woda i preparat wyschną zbyt szybko pod wpływem operującego słońca.
Uwaga! Natomiast mycie okien w zbyt niskiej temperaturze może spowodować, że szkło stanie się bardziej kruche.

Krok drugi: inspekcja okien
Należy skontrolować stan techniczny – sprawdźmy czy części ruchome działają jak powinny. Nieszczelne okna są jedną z najczęstszych przyczyn naliczania wysokich rachunków za ogrzewanie w domu. Czy wiedziałeś, że przez szpary i inne poluzowania ucieka aż 25% ciepła? Powstaje błędne koło; im zimniej w mieszkaniu, tym bardziej podkręcamy docieplanie, zwiększając tym swoje opłaty. Dlatego przed nadejściem mrozów warto upewnić się, że nasze okna są szczelne. Dowiedz się więcej

Jak to zrobić?
Przykładamy rękę do zamkniętego okna i przesuwamy nią wzdłuż futryny oraz krawędzi szyby. Jeśli poczujemy większy przeciąg, konieczna będzie drobna naprawa. Okna uszczelnia się używając w tym celu specialnych uszczelek, pianki poliuretanowej lub silikonu.  

Regulacja docisku skrzydła do okna
Większość nowoczesnych okien jest produkowana w sposób umożliwiający samodzielne regulowanie stopnia szczelności. Dzięki temu okno będzie ściślej przylegać do ramy okna, co automatycznie zwiększy jego szczelność. Należy pamiętać, że domykanie takiego okna może być trudniejsze niż dotychczas – klamka może być nieco bardziej oporna.

Zapraszamy również na nasz fanpage na facebooku!